14
Čvn

2. kolo: Cut dal z Čechů jen Šimon Zach, o víkendu si zahraje i Slovák Teťák

Velké drama si pro české golfové fanoušky připravil ve druhém kole Kaskáda Golf Challenge profesionál Šimon Zach. Ten měl turnaj druhé evropské ligy Challenge Tour po prvním kole velmi dobře rozehraný, ale ve druhém kole se trápil a cut nakonec zachránil až dvěma berdíky v samém závěru. S průběžným skóre -2 dělí po polovině turnaje 55. místo, stejně jako Slovák Tadeáš Teťák, který se zachránil skvělou druhou rundou s birdie na závěrečné těžké osmnáctce.

Zach byl po prvním kole na skóre -4, jen dvě rány od elitní desítky. V pátek odpoledne ale odstartoval na druhé devítce do svého kola velmi špatně a po třech bogey (11, 14, 16) byl najednou mimo příčky, zajišťující cut.

„Na první devítce mi to moc nešlo, docela jsem se trápil. Na jedničce jsem pak ale zahrál super eagle, na trojce birdie a k tomu na dvojce i čtyřce mi putty jely po hraně, tak jsem si říkal, že se to konečně otočilo a začal jsem to trefovat,“ řekl po dohrání zpětně k prvnímu zvratu ve svém druhém kole.

Jenže chyba lávky. Hned na dalších dvou jamkách se dostal opět do velkých problému, zdánlivě už skoro neřešitelných. Co se stalo?

„Na pětce jsem zahrál bogey, což je ale těžká jamka, takže to jsem bral v pohodě. No, a na šestce to přišlo. Minul jsem fairway o metr vpravo, a i když jsem hrál provizi, tak jsem si myslel, že jsem v pohodě, protože jsem míček viděl, kam dopadl a kam skočil. Ale balon jsem nenašel,“ kroutil hlavou Šimon Zach.

Jenže ani provize se mu nepodařila uvést do hry úplně ideálně: „Poslal jsem ji do levého roughu, odkud jsem zahrál čtyři nebo pět metrů nad jamku. Z nějakého důvodu jsem útočil, abych zachránil bogey, ale jamku jsem objel a z metru a půl jsem to zpátky z kopce nevrátil. Takže z toho bylo sedm a rázem jsem byl celkově v paru.“

To znamenalo, že na posledních třech jamkách si zase potřeboval polepšit minimálně o dvě rány. Dobrou šanci na birdie na sedmičce ale nevyužil, a tak věděl, že na posledních dvou jamkách, kterými pro něj byly tříparová osmička a pětiparová devítka, musí zahrát buď dvě birdie, nebo par a eagle.

„Na osmičce jsem zahrál dobrou ránu, která byla ale trochu krátká a skončila na foregreenu. Z 12 metrů jsem však dal super chip-in na střed jamky,“ popsal splnění prvního nelehkého úkolu a pokračoval s druhým: „Po skvělém drivu jsem druhou ránu minul ke greenu do těžkého místa. Zahrál jsem ale dobrou přihrávku, která kdyby byla o dvacet centimetrů delší, tak skončila u jamky. Nechal jsem si to tak zajímavé a musel dát putt ze dvou metrů třiceti. Byl to ale hezký putt, co šel přímo na jamku. Jsem hodně rád, že jsem ho dal.“

Po proměněném puttu si tak mohl na oslavu zatnout pěst a hlavně si pořádně oddychnout. Zahodit úplně tak dobře rozehraný turnaj, by byla škoda. I když je jasné, že i takto bude Šimon Zach o víkendu tvrdě bojovat o jiná místa, než si po prvním kole představoval.

„Bylo to dnes nahoru dolů. Trochu mě to štve, protože mi to v posledních týdnech šlo, tak jsem si po včerejšku říkal, že by to mohl být konečně turnaj v klidu. Kdybych dnes zahrál tři dolu, tak jsem mohl útočit na TOP 10, místo toho jsem bojoval o cut,“ posteskl si 28letý český profík.

Ten je rád, že byl jednou na druhé straně pro něho často opačného pocitu: „Hodně krát v životě se mi stalo, že jsem cut o ránu nedal. Rozhodně vícekrát, než že jsem jím o ránu prošel. Být to před dvěma roky, tak bych asi ta dvě birdie už nedal, ale teď jsem se snažil a šel ránu po ráně. Říkal jsem si, že kdyby to nevyšlo, tak ať jsou to alespoň dobré rány a vytvořím si šanci. I díky tomu se to povedlo.“

„Mám radost, že se mi to na těch posledních dvou jamkách povedlo. U posledního puttu jsem si říkal, že jestli mi to po tom všem, co jsem za dva dny tady na Kaskádě prožil, mi to objede jamku, tak se snad zblázním. Ale spadlo to tam, cut máme a o víkendu zkusíme šplhat zpátky nahoru leaderboardem,“ uzavřel odhodlaně před víkendem.

Do toho už se na Kaskádě neprobojoval žádný další Čech. Na dobrá první kola ideálně nenavázali domácí 17letý amatér Ondřej Šustek ani o dva roky starší Timotej Formánek, kterým nakonec chyběly tři, respektive dvě rány. Dvě slušná kola v paru nestačila Maxmilianu Jelínkovi a ani výrazně páteční zlepšení Filipu Mrůzkovi.

V pátek se pak zachránil v turnaji slovenský profesionál Tadeáš Teťák, který měl po prvním kole za 73 ran co napravovat. Čtyřmi birdie na úvodních deseti jamkách se ale dostal do cutu, pak ale zahrál bogey na čtrnáctce a znovu mu chyběla jediná rána. Tu upsal v poslední možný okamžik na těžké závěrečné osmnáctce a společně se Zachem si bude moci dát menší československý souboj, kdo nakonec skončí na turnaji lépe.

Ve vedení Kaskáda Golf Challenge je po 36 odehraných jamkách Němec Jannik de Bruyn, který má po kolech za 63 a 66 ran se skóre -13 náskok dvou ran na Španěla Davida Bordu a Jihoafričana Robina Williamse.

Průběžné výsledky turnaje naleznete zde.